Bilyoner.com KBL MBK TÜM HABERLER Yakın Doğu Üniversitesi 

Vandersloot & Moss Neden Kafaları Karıştırdı?

Geçen hafta Bilyoner.com KBL’de oynanan MBK Doğuş Hastanesi-Yakın Doğu Üniversitesi maçında Mersin ekibinde D’Andra Moss’un, konuk ekipte ise Courtney Vandersloot’un ilk kez sahaya çıkarken, Avrupa Kıtası sporcusu (devşirme) lisansı ile kadroda yer almaları “İkinci Kizer Vakası” olarak yorumlandı ve hatta iki takımın hükmen yenik sayılması için TBF’ye başvurular yapıldı.

Bu düşüncede olanlar Courtney Vandersloot’un Macaristan pasaportunu aldıktan sonra henüz Macaristan Milli Takımı’nda oynamamış olduğunu, aynı şekilde Ukrayna tarafından devşirilen D’Andra Moss’un Ukrayna Milli Takımı ile sahaya çıkmamış olmasını gerekçe gösterdiler.

Geçen sezon Galatasaraylı Kizer, Amerika Milli Takımı’nda oynamış olduğu için kurallar gereği devşirme statüsüne girememiş, kendisine yanlışlıkla verilen Avrupa Kıtası Sporcusu lisansı yüzünden olaylar büyümüş, daha sonra TBF’den “kıta dışı oyuncu” lisansı verildiği için Fenerbahçe hükmen galip gelmişti. Çünkü aynı sezon içinde aynı oyuncuya iki farklı statüde lisans verilememesi gerekiyordu.

TBF’nin yönergelerine göre bir oyuncunun Avrupa Kıtası Sporcusu statüsünde oynayabilmesi için, vatandaşlığına geçtiği ülkenin milli takım formasını giymiş olma şartı aranmıyor. Bu bakımdan gerek Vandersloot’un, gerekse Moss’un Türkiye’de Avrupa Kıtası Sporcusu olarak oynamasında sakınca yok.

FIBA’nın kurallarına göre ise bir oyuncunun Avrupa Kıtası Sporcusu statüsü ile Avrupa Kupaları’nda oynaması, devşirildiği ülkenin milli takım formasını giymesine bağlı. Yani eğer YDÜ, Eurocup’ta Avrupa Kıtası statüsünde oynatacaksa, Vandersloot’un önce Macaristan Milli Takımı’nda oynaması gerekiyor.

Özetle, yönergelerinde “önce devşirildikleri ülkenin milli takımında oynama şartı bulunmadığı” için bu oyuncular (Vandersloot ve Moss) Avrupa Kıtası sporcusu olarak geçen hafta sahaya çıktılar. TBF de oyuncuların lisanslarında bir hata, ya da eksiklik olmadığı için itiraz başvurularını geri çevirdi.

Kaynak: Basketfaul

Related posts

Leave a Comment

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.