Ömer Onan, Dürüst Oyun’a Konuk Oldu

TBF Genel Koordinatörü Ömer Onan, TRT Spor’da yayınlanan Dürüst Oyun programının konuğu oldu.

Ömer Onan’ın konuşmasından öne çıkan detaylar şu şekilde:

Fenerbahçe’de de menajerlik görevinde bulundunuz…
Tabii o benim için çok büyük bir tecrübe… O konuda ben biraz daha rahatım. Ama dediğiniz gibi Federasyon’a girdiğiniz zaman çok fazla takım var. Kontratlar, anlaşmalar, bütçeler… Hiçbir zaman çalışmaktan yılmıyoruz. Hepimiz çok hevesliyiz.

Çok genç yaşta böyle bir kariyere ulaştınız…
23 senelik bir federasyon, Turgay Demirel ve Harun Erdenay’ın ardından bizim jenerasyonumuz hevesle başlayacak. Haluk Yıldırım, Milli Takımlar Koordinatörü oldu. Onunla da aynı takımda forma giydik. Kerem Tunçeri, A Milli Erkek Takım Menajeri oldu. Keza Hüseyin Beşok yönetim kurulunda yer alıyor. İnşallah Allah utandırmaz, Türk basketbolunu daha iyi yerlere getirmek için uğraşacağız.

Türk Basketbolu aslında belirli bir yere geldi. Bundan sonrasında siz neler yapmayı planlıyorsunuz?
Ankara’da A Milli Kadın Takımımızın iki maçı var. Biz erkek takımıyla oynarken de Ankara’yı çok seviyorduk. Çünkü Ankara seyircisi hep sahip çıktı bize… Milli maçlarda özellikle. Cumartesi günü saat 18:00’de Bosna Hersek ile oynayacağız. Bizim için çok önemli bir maç, Avrupa Şampiyonası’na katılmak için… Çarşamba günü de maçımızı saat 20:00’a koyduk; işten çıkan insanlar rahat bir şekilde gelebilsin diye. Seyircimizi bekliyoruz. Biz Ankara’da oynamanın zevkini tatmış oyuncular olarak Ankara’nın bize uğurlu geldiğine inanıyoruz. Bosna maçında Nevriye Yılmaz’ı da uğurlayacağız. Çok katkılar vermiş bir oyuncumuzdu.

Kadın basketbolumuzda da önemli bir yükseliş söz konusu…
Kadın basketbolunun şehirlere yayılması çok önemli… Erkeklerde İstanbul’da bir yığılma var. Ama kadın basketbolunda bu durum çok iyi… Maçlar artık TRT’den canlı olarak yayınlanıyor. Seyircilerimiz salonda maçlara büyük ilgi gösteriyor. TRT’den maçların yayınlanması çok önemli… Bütçeler birbirine denk ve kadın ligi güzel bir yere gidiyor.

Bosna Hersek ve Romanya maçlarının önemi ne düzeyde?
Bosna maçı çok önemli grup için… Biz Bosna’yı yenersek ciddi anlamda Avrupa Şampiyonası’nı garantilemiş olacağız. Bu jenerasyon çok büyük işler yaptı. Bu Avrupa Şampiyonası’nı da çok önemsiyoruz. Madalya için son gücümüzle savaşacağız. Seyircisiz maçların zevki yok. İnanıyorum ki seyircimiz bizim yanımızda olacak.

Pazar günü oynanan Fenerbahçe – Galatasaray Odeabank maçı hakkında neler söylersiniz?
Fenerbahçe – Galatasaray maçları futbol, basketbol fark etmeden gergin geçiyor. Oyuncuların maç sonunda birbirine sarılması ve tebrik etmesi çok önemliydi. İki takımımız da Euroleague’de oynuyor ve çok yoğun bir fikstür var. Bu hafta mesela hafta içi iki Euroleague maçı oynayacaklar. İki taraf da çok yorgundu ama güzel bir maç oldu. Hatta Beşiktaş – Darüşşafaka maçı da çok güzel bir maç oldu. İki maçta da salonlar doluydu. Basketbolda herkesin birbirine daha tahammüllü olması lazım… Maç kopana kadar bir olay yoktu. Oyuncuların da, seyircilerin de dikkatli olması lazım. Basketbolun seyir zevki her geçen gün artıyor.

A Milli Erkek basketbol Takımımızın antrenörü için bir çalışma var mı?
Takımın şuanda koçu yok. Kafamızda isimler var. Yeni başladığımız için yapmamız gereken çok şey var. Buna da yakında başlayacağız. 2017 Avrupa Şampiyonası ülkemizde düzenlenecek ve burada da madalya kazanmaya çalışacağız. Milli takıma yakışacak, iyi bir antrenörle anlaşacağız. Tercihimiz Türk antrenörden yana…

Leave a Comment