Kırçiçeği Bodrum Basketbol RÖPORTAJ TKBL TÜM HABERLER 

Murat Alkaş: “Hücum ile Maç Kazanılır, Savunma ile Şampiyonluk Gelir”

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi Ekiplerinden Kırçiçeği Bodrum Basketbol’un tecrübeli başantrenörü Murat Alkaş, istedikleri gibi bir kadro kurduklarını ve iddialı olduklarını dile getirdi.

Her sezona büyük hedeflerle başlayan, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nin en başarılı antrenörlerinden birisiniz. Bu sene Kırçiçeği Bodrum Basketbol çatısı altında planlarınız neler?

Murat Alkaş: Öncelikle çok teşekkür ederim. Evet, şu ana dek üç TKBL ekibi çalıştırdım ve üçü ile de Süper Lig’e çıktık. Başarılı oldum ama bu asla sadece benim başarım değildir. Bu bir ekip işi. Böyle büyük kazanımlarda oyuncuların, organizasyonun ve yönetimin; herkesin mutlaka bir payı var. Bu sene de güzel bir kadro kurduk.  Çok çalışkan ve iyi karakterli oyuncularımız var. Şu an hala bazı eksikliklerimiz olduğunu söyleyebilirim. Federasyon Kupası’na istediğimiz basketbolu tam anlamı ile sahaya yansıtabilecek kadar hazır gelemedik. Büyük resme bakacak olursak ise, bu sene oldukça iddialıyız. Tabi ki hedefimiz Süper Lige ulaşmak.  Sezon sonunda umuyorum ki maratonu en tepede bitirir ve bir Süper Lig ekibi oluruz.

Kazanılan başarıların sadece sizin başarılarınız olmadığını söylediniz ancak sizin kurduğunuz ekipler elde ediyor bu zaferleri. O halde şunu sormak lazım; Murat Alkaş nasıl oyuncuları bir araya getiriyor, ekiplerini neleri gözeterek kuruyor?

Murat Alkaş: Benim için oyuncuları seçerken gerçekten iyi karakterlere sahip olmaları öncelikli tercih sebebidir. Bunu laf olsun diye söylemiyorum, hatta bu konu üzerinde oldukça uzun konuşabilirim ama inan vaktimiz yetmez. İkinci tercih sebebim ise çalışkanlık. Çünkü ben yoğun idman yaptırmayı seven bir antrenörüm. Oyuncularımı da buna göre seçmeye çalışıyorum. Gerçekten çalışmayı seven, iyi karakterli, savaşçı ruhlu isimler ile bir arada olmayı tercih ediyorum. Yüzde yüz olmasa da yüzde doksan doğru adımları atıyoruz bu transfer işlerinde. Bu sene de arzu ettiğimiz gibi bir kadro kurduk.  Tekrar söylüyorum başarı sadece bir ya da birkaç kişinin yaptığı işle alakalı değildir. Basketbol bir takım oyunu, bir ekip işidir ve biz de burada bir aileyiz. Ailece başarı yolunda yürüyeceğiz.

Sahaya koymak istediğiniz basketbolu ne kadarlık bir süre içinde görürüz, sizce düzeniniz ne zamana oturur? 

Murat Alkaş: Herhalde ligin üçüncü ya da dördüncü haftası gibi istediğimiz düzeye geliriz. Şu da unutulmamalı ki ‘istediğimiz düzey’den kastettiğimiz ifadenin sonu yok. Şu an aklımızda olanı üç dört hafta içinde uygulasak bile sürekli basketbolumuzun üzerine koyarak ilerlemek isteyeceğiz. Sezon bitene dek oturtmak isteyeceğimiz yeni düzenlerimiz olacak. Ben savunmaya azami önem veriyorum. Bir maç tam istediğim gibi iyi savunma yaptık diye bundan sonra üzerine çalışmamıza gerek yok diyecek değilim. Son maç oynanana dek çalışmaya ve seviyemizi artırmaya devam edeceğiz.

Sizce Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde başarı ya ulaşmak adına bir takımın sahip olması ya da zamanla elde etmesi gereken en önemli özellik nedir?

Murat Alkaş: Bence başarının en önemli kriteri iyi savunma yapmak. Hem bireysel, hem de takım olarak. Şöyle düşünelim; sadece hücum gücünüzle üç maç, beş maç kazanırsınız ancak sizin hedefiniz şampiyon olmak ya da bir Süper Lig ekibi olmak ise, o zaman gerçekten nitelikli savunma yapmanız ve sahada tüm potansiyeliniz ile savaşmanız gerekiyor. En önemli kriter bu.  Bir de şunu ekleyeyim; takım kimyasının mükemmele yakın olması ve organizasyonun içerisinde huzur kaçıracak hiçbir açığın olmaması gerek.

Diyelim ki sezon içerisinde bir oyuncunun takımdan ayrılması gerekti ya da bir sakatlık durumu oldu.  Zorunlu transferler, oyuncu değişiklikleri sezonun başında yarattığınız kimyayı nasıl etkiler?  

Murat Alkaş: Ben sezon içerisinde mecbur kalmadıkça oyuncu değiştirme taraftarı değilim. Başladığım kadro ile bitirmek isterim tüm seneyi.  Yine de söylediğin gibi sakatlıklar, uyuşmazlıklar olabilir; bir oyuncu mutsuz olabilir, ben mutsuz olabilirim ya da başka sorunlar olabilir.  Yapılacak değişiklik bazen kimyayı çok olumlu da etkileyebilir, tamamen de bozabilir.  Bu alacağınız oyuncunun yapısı ile ilgilidir. İhtiyacınız olduğu dönemde kim boştaysa, kimi transfer edebiliyorsanız onu ekibinize katarsınız ve bu hareketin yansımaları o sporcunun karakteri ile doğru orantılı olur. Umuyorum ki böyle bir zorunluluk yaşamayız ve kadromuzda değişiklik olmaz. Aldığım oyunculara çok güveniyorum, inanıyorum. Onlarla bütün sezonu bitirmek istiyorum. Olası bir değişiklik sonrasında yeni oyuncunun adapte olması belli bir zaman kaybına neden oluyor. Konu sakatlık değilse, ben oyuncuyu takımdan uzaklaştırmak yerine kazanabileceksem onu kazanmayı tercih ederim.

Röportaj: Şansın Tokyay

Kaynak: http://www.tbf.org.tr/detay/2017/09/29/murat-alka%C5%9F-h%C3%BCcum-ile-ma%C3%A7-kazan%C4%B1l%C4%B1r-savunma-ile-%C5%9Fampiyonluk-gelir

Related posts

Leave a Comment

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.