George Dikeoulakos: “Maç Videosunu İzlerken Kendimi Çok Kötü Hissettim”

Değerli teknik adamları konuk edeceğimiz “Koçun Köşesi” röportaj serimizin on altıncı konuğu, kariyerinde birçok defa şampiyonluk yaşamış ve yenilgisiz olarak elde ettiği 105 maçlık galibiyet serisiyle Guinness rekoru kırmış olan Yunan Koç George Dikeoulakos oldu.

Profesyonel basketbol kariyeri de olan Koç George Dikeoulakos; bugüne kadar A.O.P. Falirou, Akadimia Ilioupolis, Milonas, Dafni, Olympiakos, Panionios, A.C. Papagos, Panellinios, Athinaikos, Lotos Gdynia, Fenerbahçe, CSM Târgovişte, CCC Polkowice, Shanxi ve Nadezhda Orenburg gibi takımlarda çalıştı.

Anadili Yunanca’ya ek olarak İngilizce, Sırp-Hırvatça ve İspanyolca da konuşabilen Koç George Dikeoulakos ayrıca 2010-2012 yılları arasında Letonya Kadın Milli Takımı’nı ve 2013 senesinden itibaren ise Yunanistan Kadın Milli Takımı’nı çalıştırdı.

Mesleğiniz hakkında en çok neyi seviyorsunuz? Koçluğa devam etmenizi sağlayan en büyük motivasyonunuz nedir?

George Dikeoulakos: İşimle alakalı her şey harika. Gençlerle uğraşmak, onların karakterini yönetmek, onlara basketbol ve yaşam hakkında bir şeyler öğretmek, maç ve kupa kazanma süreci, bu iş sayesinde edindiğim arkadaşlıklar, yaşadığım şehirler, öğrendiğim diller, yaptığım seyahatler ve daha pek çok şeyi seviyorum. Motivasyonum ise tek, yaptığım işe duyduğum sevgidir. Eğer kendimi basketbol düşünmeyi bırakmış biri olarak bulursam, gelişmeyi ve sevmeyi bırakırsam, işte o zaman bu işi bırakma vaktimin geldiğini anlayacağım.

Sizin için hücum etmek mi ön planda yoksa savunma yapmak mı?

George Dikeoulakos: Antrenörler için savunma yapmak ve oyuncular içinse hücum etmek daha ön plandadır ve bizler de bu mükemmelliği birleştiriyoruz. Şaka yapıyorum tabii ki! Hem savunma yapmak hem de hücum etmek, ikisi de çok önemli.

Koç olarak birlikte çalışmaktan en keyif aldığınız yabancı oyuncu kim?

George Dikeoulakos: Hâlâ oynayan oyuncular arasından seçim yapmak istemiyorum. Çünkü birini seçersem diğerleri bana kızacaktır. Bu yüzden efsane Nikos Galis’i diyebilirim. Kadın basketbolunda ise Penny Taylor olabilir ve tabii ki Michael Jordan’la da çalışmayı isterdim.

Diyelim ki maçta son 10 saniye kaldı ve 2 sayı geridesiniz. Kazanmaya mı yoksa uzatmaya mı oynamayı tercih edersiniz? Neden?

George Dikeoulakos: Bu tür bir durumda kesinlikle tek ve geçerli bir yanıt yok. Bu soruya cevap vermek için bana takımımın hangi takım ve rakibimin kim olduğunu; nerede bu maçı oynadığımızı ve hangi oyuncuların faulle oyun dışı kaldığını söylemelisiniz. Oyuncularımın da o anki istatistikleri ve son dakikalarda gösterdikleri istatistiklerini bilmeliyim ve son olarak tabii ki bu durumda hakemlerin maçı yönetme tarzları da önemli.

Basketbolu bırakan yerli/yabancı oyunculardan hangisiyle birlikte çalışmayı isterdiniz?

George Dikeoulakos: O kadar çok ki! Hepsiyle olmasa da birçok süper star ve iyi oyuncuyla oynama şansım oldu. Ama Maria Stepanova, Tamika Catchings ve Lisa Leslie ile güzel bir kimya yakalayabileceğimi düşünüyorum.

Rakip takımın koçu olduğunuzda sizi en çok üzen oyuncu kim?

George Dikeoulakos: Rusya’da birkaç kez Diana Taurasi beni üzmüştü. Yenilmeyi kabul etmeyen bir oyuncu, bunu maç başlamadan onun gözlerinde görebiliyorsunuz.

The Last Dance belgeselini izlemişsinizdir. Oradaki Phil Jackson’ın yenilmez Chicago Bulls’u gibi kadın basketbolunda bir takım kurmaya çalışsanız nasıl bir ilk 5 yapardınız?

George Dikeoulakos: Sue Bird, Maya Moore, Penny Taylor, Candace Parker & Liz Cambage.

Kariyeriniz boyunca en unutamadığınız maçınız hangisiydi?

George Dikeoulakos: O kadar çok ki seçmesi zor. Ama 2010 yılında Eurocup Women finali oynadığım küçük Yunan takımım Athinaikos’un kalbimdeki yeri ayrı. Finalde (gelecekteki takımım) Nadezhda Orenburg’u yenip Eurocup şampiyonu olmuştuk.

Koç olarak genç oyunculardan beklentileriniz nelerdir?

George Dikeoulakos: İdmana ilk gelen ve idmandan en son çıkan kişi olmaları. Herkesten daha fazla çalışmaları ki bunu yapacak enerjileri var. Ayrıca daha fazla oynama süresi elde etmek için sahada iyi bir savunma yapmaları da gerekiyor. Etraflarındaki herkese çok saygı göstermelerini, nerede bulunduklarını ve neye sahip olduklarını takdir etmelerini bekliyorum. Çünkü bunlar insanların sürekli unuttukları şeyler. Tabii ki sadece oyuncu olarak değil, insan ve kişilik olarak da gelişmelerini bekliyorum. Bide onlara gerçeği söyleyecek olan tek kişiyi dinlemeleri, yani koçlarını dinlemelerini bekliyorum.

Başka bir koçtan aldığınız en iyi tavsiye neydi?

George Dikeoulakos: Aslında tavsiye değil de şarkı sözüydü, ünlü şarkıcı Sting ve onun grubu The Police’den. Şarkı ise “Englishman in New York” şarkısıydı. Aldığım tavsiye, “Ne söylerse söylesinler, kendin ol!” idi. Benim işimdeki en iyi tavsiye bu. Çünkü çevremizde prensiplerimizi değiştirecek birçok iyi ve kötü şey gerçekleşiyor.

Koç olarak 18 yaşındaki halinize sadece tek bir şey söyleme imkânınız olsa bu ne olurdu?

George Dikeoulakos: Çalış, çalış, çalış! Eğitim al! Oku, oku, oku ve asla bunun yeterli olmadığını öğren!

Taraftarla yaşadığınız hiç komik bir diyalogunuz oldu mu?

George Dikeoulakos: Bir iki kez oldu. Ama oyunumuzda buna yol açmıştı.

Oyuncu olsaydınız siz kendiniz hangi koç ile çalışmayı çok isterdiniz?

George Dikeoulakos: Kesinlikle Zeljko Obradovic ile!

Oyuncularınıza sürekli söylediğiniz bir tavsiye ya da öğüt var mı? Varsa öğrenebilir miyiz?

George Dikeoulakos: Sadece bana değil bana ve herkese, her şeyi söyleyebilirler. Sadece doğru yer ve doğru zaman olmak koşuluyla…

Çok beğendiğiniz ve kendiniz için not ettiğiniz bir söz var mı?

George Dikeoulakos: Hayatım boyunca takip ettiğim bir çift var, Eleanor Roosvelt ve eşi Franklin Roosvelt! “Gelecek, hayallerinin güzelliğine inananların olacaktır.” sözü. Bir diğeri ise Facebook’ta paylaştığım bir söz, “Seni iki şey anlatır: Hiçbir şeyin yokken gösterdiğin sabır, her şeyin varken sergilediğin tavır.”

Maçtan önce veya maçta uyguladığını ve uğruna inandığınız herhangi bir toteminiz var mı?

George Dikeoulakos: Hayır yok. Ama işleri yapma rutinim, sakin ve odaklanmış olarak kalmama yardımcı oluyor.

Yardımcı koçunuzla aranızda geçen bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

George Dikeoulakos: Bir maçta oyuncularıma çok kızgın olduğum için mola almıştım çünkü çok top kaybı yapmışlardı. Taktik tahtamı elime bir topmuş gibi alıp oyuncularıma sanki bir hediye gibi topu rakiplerine verdiklerini söyleyerek bağırıyordum. Bunu göstermek içinse elimdeki taktik tahtasını yardımcı koçuma attım. Maalesef ki o sırada bana bakmıyormuş, sadece dinliyormuş. Taktik tahtası kafasına geldi ve sanırım biraz kanadı. O sırada bu olayın farkına varmadım. Birkaç dakika sonra yardımcı antrenörümü bençte kafasında bir bandla otururken gördüm. Ona kafasındaki bu bandın neden ve nasıl geldiğini, ona ne olduğunu sordum. O an bana gerçeği söylemek istemedi ve sabah tıraş olurken kestiğini söyledi. Sonra ben olayın aslını öğrendim. Özellikle maç videosunu izlerken kendimi çok kötü hissettim. Ama itiraf etmeliyim ki komik bir olay.

Koç olarak en büyük hayaliniz nedir?

George Dikeoulakos: Öncelikle sağlıklı kalmak. Çünkü sağlık olmadan spor olmaz. Bide her zaman beni seven ve benim de sevdiğim oyuncuları bulmak. Çünkü oyuncularıma gerçekten tapıyorum.

Kendinizi bir film karakteriyle anlatmanızı istesek hangi filmden hangi karakteri seçerdiniz?

George Dikeoulakos: Sanırım Arabistanlı Lawrence karakteri.

Son olarak sizin hakkınızda bilmediğimiz bir şey söyleyebilir misiniz?

George Dikeoulakos: Her gün Euroleague, NBA ya da WNBA’den en az 2 maç izler ve analiz ederim. Buna ek olarak analiz etmem gereken rakibimin 3 maçını izlerim. Bildiğiniz bir şey ama basketbola kendimi adadım. Bunun yanı sıra sanatı severim, arkadaşlarıma yemek yapmak çok hoşuma gider. Tüple dalış yapıyorum ve su ile ilgili her sporu severim. Ayrıca her zaman daha çok okumak için kendime boş vakit yaratırım.

 

Koç George Dikeoulakos’a, verdiği içten cevaplar için çok teşekkür ederiz.

 

Koç George Dikeoulakos

Instagram: george_dikeoulakos

Facebook: George Dikeoulakos

The 16th guest of our “Coach’s Corner” interview series is Coach George Dikeoulakos, who was head coach of Nadezhda Orenburg in the Russian Women’s League last year.

Coach George Dikeoulakos is a former professional basketball player. He has worked in teams such as A.O.P. Falirou, Akadimia Ilioupolis, Milonas, Dafni, Olympiakos, Panionios, A.C. Papagos, Panellinios, Athinaikos, Lotos Gdynia, Fenerbahçe, CSM Târgovişte, CCC Polkowice, Shanxi & Nadezhda Orenburg.

He was head coach for the Latvia Women’s National Team from 2010 to 2012. In 2013 Coach George Dikeoulakos was named head coach of the Greece Women’s National Team.

During the seasons 2008-2010, Coach George Dikeoulakos became the Greek champion, finishing two seasons without lossing any game, putting the biggest base for breaking the Guinness world record of 105 wins in a row.

Except his native language, Coach George Dikeoulakos also speaks English, Serbo-Croatian and Spanish.

What do you like the most about your job? What is your biggest motivation to continue coaching?

George Dikeoulakos: Everything around my job is amazing! The fact that I have to deal with young people, manage their characters, teach them about basketball and about their life, the procedure of getting to the point to win games and titles, the friends that I make everyday from this job, the countries that I lived and the languages that I have learn, the love that I receive, the trips and so many more things. The motivation is only one: The love for what I do! If I will ever catch myself stop thinking about basketball, stop wanted to get improve or stop loving it, then I will know that it’s time to stop!

What is more important to you, offence or defence?

George Dikeoulakos: For coaches is the defence and for players is the offense. So we combine this perfect! No I am joking, it is both offence and defense, no question about it!

Who is your favorite player as a coach?

George Dikeoulakos: I don’t want to choose from the players that still play because the rest would be mad with me, so I would say the Greek legend Nikos Galis.  Penny Taylor from women’s basketball and of course Michael Jordan.

Let’s say you have 10 seconds left in the game and your team is 2 points down. Do you prefer to win or play overtime? Why is that?

George Dikeoulakos: There is never the same answer at this kind of question. In order to answer you you have to tell me which is my team, who is the opponent, where we play, which players have been fouled out, I must know the current stats, the stats of the last minutes which is a totally different category and of course the way that the referees officiate the game.

Which of the domestic or foreign players who retired from basketball would you like to work with?

George Dikeoulakos: There are so many! I had the luck to work with so many good players and super stars but of course not with all of them. I think that I would have great chemistry with Maria Stepanova, Tamika Catchings and Lisa Leslie.

Who is the player that upset you the most as an opponent?

George Dikeoulakos: Few times in Russia was Diana Taurasi. She cannot compromise with the defeat and you can see that immediately in her eyes before even the game  start.

I think you have watched “The Last Dance” documentary. What would be your starting 5 in women’s basketball like Phil Jackson’s invincible Chicago Bulls team?

George Dikeoulakos: Sue Bird, Maya Moore, Penny Taylor, Candace Parker & Liz Cambage.

What is your most unforgettable game in your coaching career?

George Dikeoulakos: There are so many, it’s difficult to choose. But for sure there is a special place in my heart for the 2010 Eurocup Women final game where with my small Greek team Athinaikos we beat (my future team) Nadezhda from Orenburg and we won the Eurocup title!

What are your expectations from young/rookie players as a head coach?

George Dikeoulakos: To come first at the practice and leave last. Work more than anyone, they have the energy to do that. To play the best defence which is something that they must do in order to get more playing time. To have fully respect to everybody around them, to be appreciate of where they are and what they have, something that people very often forget. To get improved as human beings and personallities, not only as players. To listen to the only person that they will tell them only the truth and this is their coach!

What is the best advice you have been given from another coach?

George Dikeoulakos: It’s a lyric from famous singer Sting and his group “Police”. The song is the “Englishman in New York”. The advice that I get is “be yourself no matter what they say”. In my job is the best advice because many good or bad things are happening around us can change your principles!

If you could only say one thing to your 18-year old self as a coach, what would it be?

George Dikeoulakos: Work work work, it’s never enough. Get educated! Read, read, read and learn it’s never enough!

Have you ever had a funny dialogue with fans?

George Dikeoulakos: Of course, one or two times, but the game was helping for that!

If you were a player, which coach would you like to work with?

George Dikeoulakos: With Zeljko Obradovic of course!

Is there any advice that you constantly tell your players?

George Dikeoulakos: They can say anything, not just to me but to anyone,  as long there is a right manner, and on a right time.

What is your favorite quote?

George Dikeoulakos: I have a couple who I follow in my life, one comes from a very big personallity, Eleanor Roosvelt, wife of Franklin Roosvelt. “The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.”. Another one is from an unknown and I had it on my wall on my facebook page: Two things define you,  your patience when you have nothing and your attitude when you have everything!

Do you have any totems that you have before or during the game?

George Dikeoulakos: No. I just have a routine of doing things and helps me staying calm and focus.

Can you share any moment with us between you and your assistant coaches?

George Dikeoulakos:  In one game I called a time out, I was mad with my players because they made many turnovers. So I was keeping my tactic board like it was a ball and I was yelling at them that they give the ball to the opponents like a present in their hands and in that way I threw my tactic board to my assistant who unfortunately wasn’t looking at me, just listening. The board hit him at the forehead and he was bleeding little bit. I didn’t notice what happened and after few minutes I saw him sitting at the bench with a band aid on his forehead and I asked him what happened, how he got this band aid on his forehead. He didn’t want to tell me what really happened so he answered me I cut myself in the morning while I was saving! Later on I found out what happened, especially when I watched the video I felt so bad. But I admit it was a funny moment.

What is your biggest dream as a coach?

George Dikeoulakos: To stay healthy because without good health there is no sports. To find always players that they will love me and I will love them. I really adore my players.

If you could be any movie character, who would you want to be?

George Dikeoulakos:  I think the character of Lawrence of Arabia.

Can you say something that we don’t know about you?

George Dikeoulakos: I watch and analyse at least 2 games per day from Euroleague or NBA or WNBA plus  at least 3 more games of my opponents that I need to watch. I am dedicate to basketball (something that probably you know) and I love arts, I love to cook for my friends, I do scuba diving and any sport that has to do with the sea. I always try to find more free time to read books!

 

We thank you very much to Coach Γιώργος Δικαιουλάκος for his lovely answers. 

Leave a Comment