Beşiktaş Bilyoner.com KBL RÖPORTAJ TÜM HABERLER 

Esra Erden Atacan: “Yeni Jenerasyon Çok Sağlam Geliyor”

Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi ekiplerinden Beşiktaş’ın tecrübeli kaptanı Esra Erden Atacan, tbf.org.tr için “ailem” dediği takımının lig ve Eurocup maratonlarını değerlendirdi.

Hala istedikleri noktada olmadıklarını ama oraya yaklaştıklarını ifade eden Atacan, takımda yetişmekte olan genç oyuncuların da geleceğinin oldukça parlak olduğunu dile getirdi.

Ligde geride kalan hafta Galatasaray’ı 62–61’lik skorla mağlup eden Beşiktaş bu hafta Fenerbahçe’ye konuk olacak. Eurocup A Grubu’nda ise Gorzow’u 66–60 ile geçen Aziz Akkaya’nı öğrencileri, yarın Akatlar’da Riga’yı ağırlayacak.

Ligin dördüncü haftasında kazandığınız Beşiktaş – Galatasaray derbisi ile başlamak isterim. Nasıl anlatırsın başa baş geçen bu mücadeleyi?

Esra Erden Atacan: Öncelikle takımımı tebrik ediyorum. Rakibimiz Galatasaray’ı da tebrik ediyorum tabii ki… Derbiye yakışır bir maç oynandı. Galatasaray’ın düzenini biliyorduk, iyi çalışmıştık. Tabii önemli olan çalıştıklarımızı sahaya yansıtabilmekti, bunu da yapabildiğimiz için mutluyum.

Hangi noktalar üzerinde çalıştığınızı da öğrenebilir miyiz?

Esra Erden Atacan: Ligde tüm takımlar birbirlerini biliyorlar, izleyip öğreniyorlar zaten. Biz Galatasaray’ın yaptığı müdafaaya çok çalıştık; savunma tekniklerine karşı önem aldık. Aklımızdaki her şeyi iyi uyguladığımızı düşünüyorum. Çok az top kaybı yaptık. Zaten top kaybı yapmamak ve rakibin hücum ribauntlarını almasını engellemek üzerine yoğunlaşmıştık. Başantrenörümüz Aziz Akkaya bizi rakibin baskılı oyununu engellemek için titizlikle hazırladı. Sonuçta maçın galibi olmayı da başardık.

Sevgi Uzun ve Sera Özelçi başta olmak üzere gençlerinizden hem bu maç özelinde hem de genel çerçevede oldukça katkı aldığınızı görüyoruz. Onlar adına neler söylemek istersin?

Esra Erden Atacan: Sevgi de Sera da, diğer tüm oyuncularımız da son maçımıza büyük katkı verdi. Ben herkesin çok iyi oynadığını düşünüyorum. Böyle kritik maçlarda özellikle kenardan gelen oyuncuların katkısı büyük önem taşıyor. Hatta kenardan gelen oyuncu için mücadelede ne yapacağını bilmek noktasında büyük avantaj da yaşanıyor bence. Sahada ne olup bittiğini görüyorsun, ona göre hareket ediyorsun… Gençlerimiz için de şunu eklemek isterim; bence yeni jenerasyon çok sağlam geliyor. Altyapıdan bizimle idmanlara çıkan birkaç tane oyuncumuz da var ki onları da gerçekten çok beğeniyorum. Geleceklerinin çok parlak olduğuna inanıyorum.

Ligde dört, Eurocup’ta üç maçınızı geride bıraktınız. Sezona istediğiniz gibi başlayamadınız belki ama iki kulvarda da son karşılaşmalarda galibiyetler buldunuz. Neleri yoluna koydunuz?

Esra Erden Atacan: Bu sezon için hazırlıklarımıza bir ay kadar geç başladık. Pek hazırlık maçı da yapamadık. Yabancılarımız geç geldiği için idmanlarımızda beşe beşte sıkıntı yaşadığımız zamanlar da oldu. Şimdi ise takımımızın yavaş yavaş oturduğunu düşünüyorum. Tabii biraz daha zamana ihtiyacımız var. İstediğimiz noktada kesinlikle değiliz ama şu sıralar oraya yaklaşmaya başladık. Kazandığımız son iki maç önemli bir motivasyon oldu bizim adımıza. Bundan sonra her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum.

Eurocup Kadınlar A Grubu’nda da üç maçınız kaldı, orada nasıl bir gidişat var?

Esra Erden Atacan: Gruptan çıkmak için bu üç maçın iki tanesini kazanmamız gerekiyor. Bu hafta evimizde Riga ile karşılaşacağız. Sonrasında Olympiakos ve Gorzow ile deplasmanda oynayacağız. Bu maçlardan iki galibiyet çıkarmak amacındayız.

Bu hafta ligde de Fenerbahçe ile karşılaşacaksınız. İki derbi mücadelesi arka arkaya geldi. Hazırlık süreci biraz kısıtlandı mı Fenerbahçe için yoksa yeterli vakti bulabilecek misiniz?

Esra Erden Atacan: Hazırlık sürecimiz kısıtlanmadı çünkü biz Fenerbahçe’nin oynadığı basketbolu da biliyoruz. Eurocup maçlarımız da bizi dinç tutuyor. Fenerbahçe maçı için önümüzde yeterli zaman da var, hazırlıklarımızı en iyi şekilde gerçekleştirebileceğiz. Bildiğin gibi derbi maçlarının atmosferi özel oluyor, diğer maçlara benzemiyor… Oyuncuların motivasyonu da çok farklı oluyor. Ben ortada bir maç olacağına inanıyorum. Fenerbahçe’nin gücü yadsınamaz ancak bizim son zamanlarda oynadığımız basketbol da oldukça iyi. Güzel işler yapmaya başladık. Bence çok keyifli bir mücadele olacak. İnşallah kazanan taraf biz oluruz.

Ligin en tecrübeli oyuncularından birisin. Sen kendini bu sezon Beşiktaş çatısı altında nasıl hissediyorsun?

Esra Erden Atacan: Yabancı oyuncularımız arasında değişiklikler oldu ama geçen seneki takım arkadaşlarımın neredeyse hepsi ile yine beraberiz. Beşiktaş’ın yeri benim için her zaman ayrıdır. Burada kendimi evimde hissediyorum, ailemin yanında hissediyorum. Bu duyguları anlatmak kolay değil, yaşamayan bilemez. Burada olduğum, bu takımın kaptanı olduğum için çok mutluyum.

Röportajın videosunu izlemek için:

Röportaj: Şansın Tokyay
Kamera: Batuhan Öztürk

Related posts

Leave a Comment

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.