İstanbulgücü TKBL TÜM HABERLER 

Erdem Tunçluer: “TKBL Bu Sezon Daha Çekişmeli Geçiyor”

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi ekiplerinden İstanbulgücü’nün antrenörü Erdem Tunçluer, oyuncularının çok çalıştığını ve emeklerinin karşılığını alacaklarına inandığını dile getirdi.

Lig sezonu öncesi Antalya’da gerçekleşen Federasyon Kupası grup eleme maçlarının kendileri için zorlu geçtiğini ancak bu durumu rakipleri tanıyarak avantaja çevirdiklerini söyleyen Tunçluer, lig sezonu boyunca geçen senekinden çok daha farklı bir İstanbulgücü izleyeceğimizi ifade etti.

İstanbulgücü, ligde geride kalan iki haftada bir galibiyet bir de mağlubiyet aldı. Elazığ İl Özel İdare’yi deplasmanda yenen İstanbulgücü, Caferağa Spor Salonu’nda ağırladığı Edremit Belediyesi Gürespor’a karşı üstünlük sağlayamadı.

İstanbulgücü TKBL üçüncü hafta mücadelesinde 22 Ekim Pazar günü saat 14:00 itibarı ile Yıldırım Şahin Başol Spor Kompleksi’nda Bursa BŞB. BUDO ile karşı karşıya gelecek.

İlk olarak kadronuzu nasıl oluşturduğunuzu ve sezona hazırlık sürecini nasıl geçirdiğinizi öğrenmek isterim…

Erdem Tunçluer: Bu yıl, tecrübeli ve lige hâkim oyuncuları kadromuza dâhil etmeye çalıştık. Geçen yıla nazaran bu konuda çok daha dikkatliyiz. Kazanmaya hevesli ve yüksek verimlilik ile oynayan oyunculardan en fazla verimi alacağımızı düşünerek hareket ettik. Örnek vermek gerekirse Kayra Güler ve Nurcan Başaran bu konuda oldukça iyi oyuncular. Şu an için takım olarak güzel bir ahenk yakaladığımızı düşünüyorum. Maç esnasında basit hatalar yapmaktan kaçınırsak, güzel galibiyetler alacağımıza inanıyorum.

Geçen sene de bu sene olduğu gibi nispeten yeni bir kadro kurmuştunuz. O dönemde düzeniniz ne kadar bir zamanda oturmuştu ve bu yıl bu konuda nasıl bir işleyiş öngörüyorsunuz?

Erdem Tunçluer: Geçen yılki takımımızda yabancı oyuncu noktasında sıkıntılar yaşamıştık ancak Ekim ayının son iki haftasından itibaren basketbol düzenimizi oturtmuştuk. Ben bu yıl için de, şu an içinde bulunduğumuz zamanlarda oyun düzenimizin oturma noktasında olduğuna inanıyorum.

Bu sezon daha az genç oyuncuya yer vermenizin nedenleri neler oldu?

Erdem Tunçluer: Genç oyuncular mağlubiyet aldıklarında çok çabuk moral bozukluğu yaşayabiliyor. Ayrıca gereken çalışma azmine sahip olmadıklarını gördüğümde üzülüyorum. Bu sene yola çıktığımız genç oyuncular ise nispeten daha tecrübeli ve gerçekten çok çalıştığını gördüğüm isimler. Emeklerinin karşılığını alacaklarından şüphem yok.

Ligde rakiplerinize karşı sezon boyu güçlü durabilmek adına aklınızda nasıl bir plan var?

Erdem Tunçluer: İlk olarak kesinlikle savunmaya bu yıl daha fazla özen göstereceğiz. Antrenmanlarda rakibi yormaya yönelik taktikler üzerinde çalışacağız. Karşı takım istediği rahatlıkta oynadığı zaman galibiyete ulaşmak riske girebiliyor. Deyim yerindeyse sahada basmadık yer bırakmayacağız.

Federasyon Kupası maçları sizin için lig sezonuna nasıl bir hazırlık oldu? 

Erdem Tunçluer: Bu sene Federasyon Kupası bizim için biraz sıkıntılı geçti ancak lig sezonuna hazırlık süreci olarak düşününce bizi zorlayan takımlarla oynamanın daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. TKBL zaten geçen seneye göre fazlasıyla çekişmeli geçiyor. Federasyon Kupası sayesinde ise henüz maratonun başından rakiplerimizi tanıma fırsatı yakalıyoruz ve kendi oyunumuzu besleyip geliştiriyoruz.

Röportaj: Şansın Tokyay
Fotoğraf: İbrahim Acar

Related posts

Leave a Comment

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.