İstanbulgücü RÖPORTAJ TKBL 

Erdem Tunçluer: “Genç Oyuncuların Az Çalışmak Gibi Bir Problemi Var”

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi ekiplerinden İstanbulgücü’nün Kadınlar Federasyon Kupası’nda grup lideri olarak finallere yükselmesinin ardından Başantrenör Erdem Tunçluer takımını değerlendirdi.

Tunçluer, lig sezonu öncesi gerçekleşen dört Federasyon Kupası müsabakasında 3 galibiyet 1 mağlubiyet alarak B Grubu’nu lider tamamlayan İstanbulgücü’nün gençlere yatırım yapma amacında olduğunun altını çizdi. Takımın ligin onuncu haftasında istediği seviyeye geleceğini düşündüğünü ifade eden Tunçluer, play off sıralamasında yer almayı hedeflediklerini de dile getirdi.

Öncelikle yaz aylarına giderek, 2016 -2017 sezonu için hazırlık sürecinizi dinlemek isteriz.

Erdem Tunçluer: Geride kalan sezonu Mayıs ayında kapattığımız gibi, 2016 – 2017 sezonunu da yine Mayıs ayında açtık. Amacımız gençlere yatırım yapmak. Bu sebeple 3 – 4 aylık vaktimizi çok verimli kullanmamız gerekiyordu. Haftada iki gün ile başladık yaz mesaisine ve Ağustos ayına dek öyle devam ettik. Ağustosta da tam takım toplanarak sezonumuzu açtık. İki tane de hazırlık maçı yaptık. Şu anda görüyorum ki yazın yaptığımız antrenmanların büyük faydası olmuş, iyi ki çalışmaya erken başlamışız…

Ekibinizin maç performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erdem Tunçluer: Henüz maç mesaisinin çok başındayız, sağlıklı değerlendirmeler yapmak için erken olabilir… İlk resmi maçlarımız olan Federasyon Kupası grup eleme karşılaşmaları çok verimli geçti bizim için. Nerelerde yanlış yapıyoruz, nelere tepki veriyoruz, nelere gerektiği kadar reaksiyon gösteremiyoruz. Bunları iyice gördük…

Peki, takımınızın öne çıkan özelliğini hangi sözlerle ifade edebilirsiniz?

Erdem Tunçluer: Genç oyuncular ile geleceğe yatırım yapma niyetinde olan bir kulübüz. İstanbul takımıyız ve İstanbul’da A Takım seviyesinde oynayabilecek genç yeteneklerin şehir dışına gitmemesini, bizim bünyemizde toplanmasını istedik. Yanlarına da üç dört tane tecrübeli oyuncu seçtik ve bu tecrübeli isimler ile beraber uzun vadeli hedeflerimize yürüyeceğiz. Riskli bir iş gibi görünebilir yaptığımız ama biz aile takımı olduğumuz için kadromuzu inançlarımız doğrultusunda kurduk ve en iyi şekilde de değerlendireceğimize inanıyorum.

a02v6929

Aile takımızı olmanızdan da biraz bahsetmek gerekir tabii, bunun manevi önemi çok büyük…

Erdem Tunçluer: Kesinlikle. Biz, 2011 yılında bu işe başladık. Ben kadın takımının altyapısını kurdum, ardından aynı zamanda kulüp başkanımız olan ağabeyim Emrah Tunçluer’in kıymetli eşi Esmeral Tunçluer basketbolu bıraktı ve genel menajerimiz olarak bizimle beraber çalışmaya başladı. Takımımdan çok değer verdiğim bir oyuncu olan Sevda Esenler ile de hayatımı birleştirince iyice aile takımı olduk. Bazı konularda sorunları daha rahat çözebildiğimiz, kolay anlaşabildiğimiz için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. İstanbulgücü’nde bizim basketboldan daha çok önemsediğimiz şeyler var; ahlak ve karakter… Sporcuyu yukarı taşıyan bunlardır.

Sorunları daha rahat çözebildiğinizi söylediniz, nasıl sorunlarla karşılaşıyorsunuz?

Erdem Tunçluer: Çok genç bir takım olduğumuz için, kızların kafaları basketbol dışında bazı şeylere takılabiliyor. Böyle durumlar olduğunda ben pek karışmak istemiyorum, takımdaki ablaları ilgileniyor daha çok kızların özel hayatlarındaki mevzularla. Tabii konu biraz daha ileri boyuta taşınırsa ben antrenörden ziyade onların bir ağabeyi olarak yanlarında oluyorum. Ayrıca gençlerin biraz az çalışmak gibi de bir problemleri var, bunu da atlamayalım…

Siz genç sporcularınıza sağlam adımlar ile kariyerlerini beslemeleri adına neler tavsiye ediyorsunuz?

Erdem Tunçluer: En önemlisi iletişime açık olmaları. Ben onlara her zaman her konuyu konuşmaları gerektiğini, sağlıklı iletişim kurmaları gerektiğini söylüyorum. Yaşadıklarını içlerine atmaları, paylaşmamaları kendilerine yapabilecekleri en büyük kötülük. En önemli tavsiyem kapalı kutu olmamaları yönünde oluyor…

TKBL’deki rakipleriniz arasında önemli yatırımlar ile sezona başlamış iddialı takımlar var. Siz ekibinizi bu ligin neresinde görüyorsunuz?

Erdem Tunçluer: Yatırımdan bahsetmişken ben oraya bir parantez açmak istiyorum. Bence yatırım; geleceğe yatırım olmalı, gençlere yatırım olmalı. Belli başlı, kariyerli oyunculara büyük paralar vererek takımlar kurmayı yatırım olarak görmüyorum. Bazı oyunculara hak ettiğinin üç katı para vererek takım kurmak bana doğru gelmiyor. Geçen sene biz Süper Lig’e çıkan MBK’ya 6 sayıyla kaybettik. Gücümüzü aile takımı olmamızdan alıyoruz. Her zaman üst sıraları hedefliyoruz. Play off sıralamasında yer almak istiyoruz ve bunun için yeterli donanıma sahip olduğumuza inanıyoruz. Tüm takımımdan olduğu gibi yabancı oyuncumuz Anna Kiriienko’dan da çok memnunum ama Amerikalımız olmamasının dezavantajını yaşadığımızı söylemem de gerekiyor. Anna’dan şikâyetim yok ancak Ocak ayı gibi bir Amerikalı transferimiz olabilir.

Yabancı oyuncu seçiminin takımlar için ne derece önem arz ettiğini sizden dinleyebilir miyiz?

Erdem Tunçluer: Ben bu ligde şunu gördüm ki enerjisi yüksek, uzun ve kalıplı yabancı oyuncu, bir takımın en önemli silahlarından biri oluyor. Amerikalıların üst düzey bir sıçrama özelliği var ve bu ekstra katkı sağlıyor. Bizim kendi yabancı oyuncumuz Anna’yı seçmemizin nedeni çok enerjik olması. Sahada basmadık yer bırakmıyor, bu da rakip takımların moralini bozuyor haliyle. Ligimizde 4 – 5 tane gerçekten iyi Amerikalı var, onlara önlem almak için transfer düşünüyoruz. Kısaca soruna cevap olarak iyi yabancı oyuncuya sahip takımın mutlaka daha büyük avantaj sahibi olduğuna, maça 1 – 0 önce başladığına dikkat çekebilirim rahatlıkla.

Sohbetimiz dâhilinde tecrübeli oyuncularınızın gençlere desteğine değinmiştiniz… Onların takıma katkısı ile ilgili olarak söyleyeceklerinizi de duymak isterim.

Erdem Tunçluer: Gençlerin deneyimsizliklerinden ötürü düştükleri hataları engellemek adına onların önemi çok büyük. Hem oyun esnasında ortaya çıkan hataları kapatıyor, hem de antrenmanlarda tecrübelerini aktararak kızlarımızın gelişimi adına katkıda bulunuyorlar.

Son olarak ne kadar süre içinde takımın sisteminin oturacağını öngördüğünüzü öğrenebilir miyiz?

Erdem Tunçluer: Ben, onuncu hafta diyorum. Onuncu haftadan sonra takımın istediğim seviyeye geleceğini düşünüyorum.

Kaynak: TBF (Röportaj: Şansın Tokyay, Fotoğraf: Ahmet Tokyay)

Related posts

Leave a Comment

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.