Ender Kaya: “Doğru Yoldasın Devam Et ve Asla Vazgeçme!”

Liglerimizde görev alan değerli teknik adamları konuk edeceğimiz “Koçun Köşesi” röportaj serimizin on birinci konuğu, 17 senesini bu mesleğe adamış Koç Ender Kaya oldu.

Ender Kaya; bugüne kadar İstanbul Üniversitesi, Ted Ankara Koleji, Basketbolu Geliştirenler Derneği ve Botaş gibi takımlarda çalıştı.

Mesleğiniz hakkında en çok neyi seviyorsunuz? Koçluğa devam etmenizi sağlayan en büyük motivasyonunuz nedir?

Ender Kaya: Mesleğim hakkında en çok sevdiğim nokta rekabetçi ortamı diyebilirim. Motivasyonum rekabetçi ortamın beni zinde tutması ve kazanmak!

Sizin için hücum etmek mi ön planda yoksa savunma yapmak mı?

Ender Kaya: Biraz demode bir cevap olacak ama ben; savunma ve hücumun birbirine bağlı olduğuna inanıyorum. Benim basketbol prensiplerimde her savunma, hücumda başlar; her hücum da savunmada başlar diyebilirim.

Koç olarak birlikte çalışmaktan en keyif aldığınız yabancı oyuncu kim?

Ender Kaya:  Tek bir kişi söylersem haksızlık etmiş olurum. O yüzden ilk 3 dersek daha iyi olur: Elizabeth Williams, Chelsea Gray & Courtney Vandersloot.

Diyelim ki maçta son 10 saniye kaldı ve 2 sayı geridesiniz. Kazanmaya mı yoksa uzatmaya mı oynamayı tercih edersiniz? Neden?

Ender Kaya: Bu tarz maçları çok fazla oynamışlığım var.  Tecrübelendikçe bunun net bir cevabı olmadığını gördüm. Son 10 saniye ve 1 dakikalık moladasınız. Çok hızlı düşünmelisiniz. Bu yüzden ben sırasıyla şunları yapıyorum:

  1. Oyunun genel akışına bakarak karar veriyorum.
  2. Saha içerisindeki etkenlere göre karar veriyorum. (Ters eşleşmeler, rakip antrenörün hamlesi gibi)
  3. Sahadaki oyuncumun performansına ve liderlik özelliğine göre karar veriyorum.
  4. Teknik ekibimle ortak bir karar veriyorum.
  5. En önemlisi tüm sorumluluğu üstüme alarak hislerimle karar veriyorum.

Basketbolu bırakan yerli/yabancı oyunculardan hangisiyle birlikte çalışmayı isterdiniz?

Ender Kaya: Nevriye Yılmaz & Lisa Leslie.

Rakip takımın koçu olduğunuzda sizi en çok üzen oyuncu kim?

Ender Kaya: Alina Iagupova.

The Last Dance belgeselini izlemişsinizdir. Oradaki Phil Jackson’ın yenilmez Chicago Bulls’u gibi kadın basketbolunda bir takım kurmaya çalışsanız nasıl bir ilk 5 yapardınız?

Ender Kaya: Courtney Vandersloot, Alina Iagupova, DeWanna Bonner, Breanna Stewart, Sylvia Fowles.

Kariyeriniz boyunca en unutamadığınız maçınız hangisiydi?

Ender Kaya: Her maçın ayrı hikayesi olur ama benim için şimdilik, 2018-2019 sezonundaki Türkiye Kupası finaline kaldığımız Çukurova Basketbol maçı diyebilirim. Yanlış hatırlamıyorsam eğer Çukurova Basketbol takımının EuroCup Women ve Süper Lig’de hiç mağlubiyeti yoktu ve 30 maçlık bir rekor yakalamışlardı. Kupanın ve maçın favorisi onlardı. Ligde ve EuroCup Women’da olmak üzere 3 maç yapmıştık ve hepsini çok farklı kaybetmiştik. Dar rotasyonlu bir kadroyla mücadele edip maçı kazanmış ve Türkiye Kupası finaline yükselmiştik.

Koç olarak genç oyunculardan beklentileriniz nelerdir?

Ender Kaya: Dürüst ve çalışkan olsunlar. Asla ama asla vazgeçmesinler. İletişim becerilerini geliştirmek için entellektüel donanımlarını yukarı çeksinler (Tiyatro, Kitap, Yabancı Dil, Dünya Gündemi gibi). Empati yapabilmeyi  ve kendi fikirleri ile hareket eden bireyler olmayı öğrensinler.

Başka bir koçtan aldığınız en iyi tavsiye neydi?

Ender Kaya: “Denenmişi deneme!”

Koç olarak 18 yaşındaki halinize sadece tek bir şey söyleme imkânınız olsa bu ne olurdu?

Ender Kaya: Doğru yoldasın devam et ve asla vazgeçme!

Taraftarla yaşadığınız hiç komik bir diyalogunuz oldu mu?

Ender Kaya: Botaş Spor’da çalışırken bir maç 15 ya da 20 sayı ile öndeyiz. Ertesi gün maçımız var diye son topu kullandırtmamıştım. Bunun üzerine sosyal medyadan çok ciddi mesajlar almıştım. İddia oynayan birkaç kişi parasını benden geri istemişti. Hatta sonra o arkadaşlardan biri ile konuşup oyunun etik kuralları olduğunu arka arkaya maçlar olacağı zaman rakibime bunu yapmanın doğru olmadığını anlatmıştım ve Ankara’da bir maçımıza davet etmiştim. İşin komik kısmı kendisi maça gelip izledikten sonra, “Hocam benim yatan param ne olacak?” demişti.

Oyuncu olsaydınız siz kendiniz hangi koç ile çalışmayı çok isterdiniz?

Ender Kaya: Željko Obradović.

Oyuncularınıza sürekli söylediğiniz bir tavsiye ya da öğüt var mı? Varsa öğrenebilir miyiz?

Ender Kaya: Oyuncularımla iletişim kuran hatta aile gibi olmaya çalışan biriyim. Genellikle oyuncularıma basketbol harici tavsiyelerim olur. Basketbolla ilgili tek tavsiyem ise, her oyuncunun kendine ”en iyi antrenör benim” demesi ve kendi iç sesini dinleyerek daha hızlı gelişeceğini anlamasıdır.

Çok beğendiğiniz ve kendiniz için not ettiğiniz bir söz var mı?

Ender Kaya: “Kazananlar, kaybedenlerin yapmak istedikleri şeyleri yapanlardır” ve “İnsanı ayakta tutan isketlet ve kas sistemi değil, prensipleri ve inançlarıdır” sözleri.

Maçtan önce veya maçta uyguladığını ve uğruna inandığınız herhangi bir toteminiz var mı?

Ender Kaya: Maçtan 1 saat  önce mutlaka eşimle ve ailemle konuşurum. Bazen de telefonumu masöre veririm.

Yardımcı koçunuzla aranızda geçen bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Ender Kaya: Yardımcılarımla çok zaman geçiririm onları yardımcım gibi değil iş ortağım ve partnerim olarak görürüm. Yurt dışında bir kamptayız, teknik ekip olarak gece dışarıya çıkmıştık. Keyifli bir mekanda bir şeyler yemek istedik ama üzerimiz biraz fazla spor kalıyordu. Teknik ekipteki arkadaşımız güvenliğe, “İstanbul’dan geldik, Marco’nun misafiriyiz.” diye yalan söyledi. Güvenlik de “Marco” diye seslendi. Marco eski bir boksör ve işletmenin organizatörlerinden biriymiş. Dev cüsseli eski boksör Marco, üzerimize doğru yürüdüğünde o an ne yapacağımızı bilmiyorduk. Marco, bizimle harika bir iletişim kurup misafir etmişti. Hatta sonra otelimizde bizi ziyaret etmeye geldi. Tesadüfün böylesi diyebiliriz!

Koç olarak en büyük hayaliniz nedir?

Ender Kaya: A Milli Takım ve Erkekler Euroleague.

Kendinizi bir film karakteriyle anlatmanızı istesek hangi filmden hangi karakteri seçerdiniz?

Ender Kaya: Matrix filmindeki Morpheus karakteri.

Son olarak sizin hakkınızda bilmediğimiz bir şey söyleyebilir misiniz?

Ender Kaya: Mobilya ve dekarasyon eğitimi aldım. Türkiye genelinde birkaç yarışmada, iç dekarasyon konusunda dereceler elde ettim. Hayallerimin ve sevdiğim mesleğin antrenörlük olduğundan dolayı ikinci kez üniversite okudum. TBF’den antrenörlük belgelerim olmasına rağmen BESYO Antrenörlük seçip, basketbol antrenörlüğünden mezun oldum.

 

Koç Ender Kaya’ya, verdiği içten cevaplar için çok teşekkür ederiz.

 

Koç Ender Kaya

Instagram: ndr_kaya

Twitter: @EnderCoach

Leave a Comment