Çankaya Üniversitesi RÖPORTAJ TKBL TÜM HABERLER 

Çağrı Özek: “Ligde Her Maç Çok Büyük Önem Taşıyor”

Antalya’da gerçekleşen Federasyon Kupası grup eleme maçları geride kalırken, bu hafta Cuma günü başlayacak olan lig sezonuna en iyi şekilde hazırlandıklarını dile getiren Çağrı Özek, şu anki çalışma sistemleri ile ilerledikleri takdirde kısa süre içinde her takıma zorluk çıkartabilecek noktaya geleceklerine inandığını da söyledi.

Yenilenmiş bir Çankaya Üniversitesi ekibi görüyoruz. Bu sezon kadro yapınızda geçmişe göre ne noktalarda değişiklikler yaptınız?

Çağrı Özek: “Bu sezon bütçemiz geçen sezona kıyasla biraz düşük. Yabancı oyuncumuza ödediğimiz miktar bütçemizin büyük bir kısmını oluşturduğundan dolayı kadromuzu şekillendirirken zorluk çektiğimizi söyleyebilirim. Şöyle bir örnek vereyim, sağlıklı idman yapabilmek için antrenmanlarımıza yedi tane genç takım oyuncusu çıkartıyoruz. Haliyle müsabakalar esnasında oyuncu değişikliği yapma imkânımız da pek olmuyor. Bu durum da bizi her oyuncudan alabileceğimiz en yüksek verimi almaya çalışma yoluna itiyor. Maçlarda azami konsantrasyon ile en az hata oranında kalmamız şart. Neticede hataları telafi etme şansını her zaman elde edemiyoruz. Takımımızın yaş ortalaması bu sezon eskiye oranla daha düşük ve oyuncularımız çok iyi çalışıyorlar. Şu etapta bizi bekleyen zorlu lig sezonuna bütün gücümüzle hazırlanıyoruz.”

Daha genç bir kadro ile yola çıkmış olmanın takım üzerinde nasıl etkileri olacağına inanıyorsunuz?

Çağrı Özek: “Takım için en doğrusunun, genç ve potansiyel sahibi oyuncularla çalışmak olduğu kanaatindeyim. Yine de biz idmanlarımıza çok fazla genç takım oyuncusu çıkarttığımız için işimiz biraz zorlaşıyor. Asıl istediğimiz gelecek vaat eden oyuncular ile kendi düzenimizde oynayabilmek. Takımımızın belli bir sistemi var ve bu sistemin merkezinde en iyi savunmayı yapabilmek yatıyor. Öte yandan rakiplerimizin bizi analiz etmesini zorlaştırmak için doğru yerleşimleri yaparak oynamaya çalışıyoruz. Geçen sezon, kadromuzdaki tecrübeli oyuncuların oturmuş bazı kalıpları olmasından dolayı onları istediğimiz gibi yönlendirip kendi sistemimizi uygulamakta zorlanmıştık. Genç oyuncular, öğrenmeye ve gelişime açık oldukları için bu sezon işimiz daha kolay.

Ligin dinamiklerini iyi bilen bir antrenör olarak sizden mutlaka elinizde kadroyla en iyi işleri yapmanız bekleniyor… Bu sorumluluk ile birlikte takıma nasıl bir yol çizeceksiniz, onları nasıl yönlendireceksiniz?

Çağrı Özek: “Öncelikle kızlarımızın tüm maçlara yüksek moralle çıkıp rakibin ağırlığını kaldırabilmeleri gerekiyor. Bu biraz zaman gerektiren bir süreç olsa da şu anki çalışma sistemimizle ilerlersek kısa süre içinde her takıma zorluk çıkartabilecek noktaya geleceğimize inanıyorum. Rakiplerimizin gücümüzü göreceği, bizimle oynayacakları maçtan çekinecekleri bir ekip olabiliriz. Takımımızla ilgili eksik noktaların da farkındayız, mesela oyun kurucu pozisyonunda bir tane oyuncumuz var; İlayda Tokmak. Bu pozisyona bir takviye yapmamız gerektiği düşüncesindeyim. Daha önce de dile getirdiğim gibi, maç esnasında oyuncu değişikliği yapma imkânı bulamıyoruz. Böyle durumlarda sahadaki sistemi değiştirerek rakibin oyun ritmini bozmaya çalışıyoruz. Asıl amacımız hızlı hücumlarla fazla sayı elde etmek. Rakibimiz de bu düzende olduğu zaman oyuncularımızın sahada ciddi bir çaba sarf etmeleri gerekiyor ve sıkıntıya düşüyoruz. O noktada rahatlamak adına biraz daha zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Bana göre ligde üç çeşit takım var; zirveyi zorlayacak olanlar, sıralamada ortalarda olanlar ve son halkada ligde kalmak için çaba sarf edecek olanlar. Bizim geçen seneki takımımız en üst ile orta sıralar arasındaydı. Bu sebeple kaybettiğimiz maçları sonrasında aldığımız galibiyetler ile rahatça telafi edebiliyorduk. Bu sezon ise alacağımız mağlubiyetler bize zarar verebilir. Ligde her maç bizim için çok büyük önem taşıyor.”

Röportaj: Şansın Tokyay

Fotoğraf: Sefer Silin & İbrahim Acar

Kaynak: http://www.tbf.org.tr/detay/2017/10/02/%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1-%C3%B6zek-zorlu-lig-sezonuna-b%C3%BCt%C3%BCn-g%C3%BCc%C3%BCm%C3%BCzle-haz%C4%B1rlan%C4%B1yoruz

Related posts

Leave a Comment

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.